Tu jesteś:
Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Środa, 23 stycznia 2019
II tydzień Okresu Zwykłego
II tydzień psałterza

W zakonie dominikańskim:
Wspomnienie dowolne bł. Henryka Suzona, prezbitera

Garść informacji:

Henryk Suzo, wraz z Mistrzem Eckhartem i Janem Taulerem, należy do sławnej szkoły duchowości dominikańskiej, mistyków nadreńskich. Ten czciciel Bożej mądrości i miłośnik Męki Pańskiej urodził się w pobliżu Konstancji, w Niemczech, prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Jako trzynastoletni młodzieniec wstąpił do Zakonu św. Dominika, w konwencie w Konstancji. Z natury delikatny i wrażliwy, przez pierwszych pięć lat pobytu w Zakonie nie był zbyt gorliwy, jednak pouczony światłem Bożej łaski i napełniony mistycznymi darami, rozpoczął surowe życie, znosząc cierpliwie i w milczeniu przeciwności oraz zarzuty pod swoim adresem.
Jest autorem książek, które w ciągu wieków wywierały wielki wpływ na życie duchowe wielu ludzi i dziś również cieszą się wielkim zainteresowaniem szukających pogłębienia życia wewnętrznego. Jego dzieła mistyczne, z których część napisał w języku niemieckim, nadal są cenione i wydawane, szczególnie Zegar Mądrości, w którym pisze o ogołoceniu zmysłów oraz zjednoczeniu z Bogiem poprzez kontemplację doskonałości i cierpień Chrystusa. Promieniejący miłością i pokorą, ubogacony niebieskimi darami, płonąc miłością do Jezusa, którego imię wyrył sobie na sercu, zmarł w Ulm, 25 stycznia 1366 roku. Papież Grzegorz XVI zatwierdził jego kult 22 kwietnia 1831 roku. Jego grób został zniszczony podczas wojen religijnych w XVI wieku.

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Błogosławiony Henryk Suzon
Dzisiejsi patroni:

błogosławionych Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, męczenników z Pratulina (+ 1874); bł. Henryka Suzona, prezbitera (+ 1366); św. Agatangela, męczennika (+ 303); św. Asklasa, męczennika (+ ok. 287); św. Bernarda, biskupa (+ 841); św. Emerencjany, dziewicy i męczennicy (+ ok. 305); św. Ildefonsa z Toledo, biskupa (+ 667); św. Klemensa, biskupa i męczennika (+ ok. 303); św. Martyriusza, mnicha (+ VI w.); bł. Mikołaja Grossa, męczennika (+ 1945); św. Permensasa, diakona i męczennika (+ ok. 110); świętych męczenników Seweriana i jego żony Akwili (+ III w.)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG