Tu jesteś:
Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Wtorek, 28 stycznia 2020
III tydzień Okresu Zwykłego
III tydzień psałterza

W zakonie dominikańskim:
ŚWIĘTO ŚW. TOMASZA Z AKWINU, PREZBITERA I DOKTORA KOŚCIOŁA

Garść informacji:

Urodził się w zamku Roccasecca, w Italii, w 1225 roku. Już we wczesnej młodości wybrał Zakon Kaznodziejski, do którego wstąpił w Neapolu, w 1244 roku, wbrew woli swojej rodziny. Studiował w głównych ośrodkach nauki tamtych czasów: Kolonii, Paryżu, Rzymie i Neapolu. Wsławił się szczególnie niewinnością życia oraz wiernością w zachowywaniu obserwancji zakonnych. Właściwe Zakonowi zadanie, jakim jest służba Słowu Bożemu w dobrowolnym ubóstwie, znalazło u niego wyraz w długoletniej pracy teologicznej: w gorliwym poszukiwaniu prawdy, którą należy nieustannie kontemplować i przekazywać innym. Dlatego wszystkie swoje zdolności oddał wyłącznie na służbę prawdy. Sam starał się ją posiąść, skądkolwiek by pochodziła, i ogromnie pragnął dzielić się nią z innymi. Odznaczał się pokorą oraz szlachetnym sposobem bycia. Stał się znakomitym nauczycielem teologii, a także wymownym głosicielem prawdy ewangelicznej. Przekazał wiele z mądrości Boskiej i ludzkiej i wspaniale udowodnił, że istnieje ścisły związek pomiędzy Bożym objawieniem a ludzkim rozumem.
Szczególną czcią otaczał Chrystusa Zbawiciela, zwłaszcza na krzyżu i w tajemnicy Eucharystii, co wyraził w tekstach liturgicznych. Płonął również synowską miłością do Najświętszej Maryi Panny. Zmarł w Fossanova, 7 marca 1274 roku, w czasie podróży na Sobór w Lyonie. Papież Jan XXII zaliczył go do grona świętych 18 lipca 1323 roku. Papież św. Pius V ogłosił go 11 kwietnia 1567 roku piątym doktorem Kościoła zachodniego. Papież Leon XIII ustanowił go 4 sierpnia 1880 roku patronem wszystkich uniwersytetów i szkół katolickich. Ze względu na reformę liturgiczną jego święto obchodzi się dzisiaj we wspomnienie przeniesienia jego ciała do Tuluzy.

Dominikański Ośrodek Liturgiczny
- materiały:


Święty Tomasz z Akwinu
Dzisiejsi patroni:

św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła (+ 1274); św. Flawiana, męczennika (+ 303); św. Jakuba, pustelnika (+ VI w.); św. Juliana, biskupa (+ 1208); bł. Juliana Maunoir (+ 1683); św. Leonidasa, męczennika (+ 303); świętych męczenników Leucjusza, Tyrsa i Kalinika (+ ok. 250); bł. Marii Mancini, zakonnicy (+ 1431); św. Piotra Nolasco, zakonnika (+ 1256)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG