Tu jesteś:
Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Wtorek, 19 stycznia 2021
II tydzień Okresu Zwykłego
II tydzień psałterza

Wspomnienie obowiązkowe św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

W archidiecezji przemyskiej:
Wspomnienie obowiązkowe św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa, patrona archidiecezji

Garść informacji:

Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie w diecezji przemyskiej. Wychowany w atmosferze religijnej, wstąpił do seminarium duchownego i w roku 1864 przyjął święcenia prezbiteratu. Po studiach odbytych w Rzymie był prefektem i profesorem w Przemyskim Seminarium Duchownym, a w latach 1877-1899 profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako kapłan i profesor odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Bożego Serca i Najświętszej Maryi Panny, co wyrażał w swej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej. Przejęty troską o dziewczęta zagrożone moralnie, o chorych i ubogich, założył w Krakowie w 1894 roku Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W roku 1899 został biskupem pomocniczym, a w 1900 ordynariuszem diecezji przemyskiej. Po dwudziestu pięciu latach gorliwej posługi biskupiej zmarł w opinii świętości 28 marca 1924 roku. Papież Jan Paweł II w 1991 roku zaliczył go w poczet błogosławionych, a 18 maja 2003 roku w Rzymie ogłosił go świętym Kościoła powszechnego.

Teksty własne tego wspomnienia zostały zatwierdzone dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 3 kwietnia 1991 r. Teksty te znajdują się w Dodatku do LG (Pallottinum 2020).

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Święty Józef Sebastian Pelczar
Dzisiejsi patroni:

św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa (+ 1924); św. Henryka, biskupa i męczennika (+ 1160); św. Mariusza, męczennika (+ 270); błogosławieni męczennicy Jakub Sales i Towarzysze (+ XVI i XVIII w.); św. Basjana, biskupa (+ 413); św. Germanika, męczennika (+ 156); św. Jana, biskupa Rawenny (+ 167); św. Kanuta, króla, męczennika (+ 1086); św. Makarego Wielkiego, opata (+ ok. 390); bł. Marcela Spinola y Maestre, biskupa Sewilli (+ 1906); świętych męczenników: Pawła, Geroncjusza, Januarego, Saturnina, Sukcesa, Juliusza, Katusza, Pil i Germany (+ IV w.); św. Poncjana ze Spoleto, męczennika (+ ok. 160); św. Wulstana, biskupa Worcester (+ 1095)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG