Tu jesteś:
Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Poniedziałek, 18 lutego 2019
VI tydzień Okresu Zwykłego
II tydzień psałterza

W zakonie dominikańskim:
Wspomnienie dowolne bł. Jana z Fiesole (Fra Angelico), prezbitera

Garść informacji:

Guido lub Guidolino urodził się pod koniec XIV wieku w Vicchio, w Toskanii. W młodym wieku uczył się malarstwa we Florencji. Kiedy odczuł powołanie do życia zakonnego, wstąpił do zreformowanego konwentu dominikanów w Fiesole, który niedawno wybudował bł. Jan Dominici. Około 1420 roku otrzymał od niego habit oraz to samo imię. Po otrzymaniu święceń kapłańskich był dwa razy wikariuszem tego konwentu, a następnie jego przeorem. Wiernie wypełniał swoje obowiązki zakonne, a w swoich dziełach malarskich przekazywał braciom i wiernym Boże tajemnice, które kontemplował na modlitwie i w czasie studium świętej prawdy. W Fiesole ozdobił wiele ołtarzy swoimi obrazami (ok. 1425-1438), a we Florencji, na prośbę św. Antonina, przeora tamtejszego konwentu św. Marka, swoimi freskami przyozdobił krużganek, kapitularz, cele i korytarze. Wezwany do Rzymu przez papieża Eugeniusza IV, wymalował dwie kaplice w kościele św. Piotra i w Pałacu Watykańskim. Na polecenie papieża Mikołaja V przyozdobił jego prywatną kaplicę i prywatny apartament (1445-1449). Pracował także w Kortonie, w konwencie św. Dominika (1438 r.) i w katedrze w Orvieto (1447 r.). Odmówił objęcia arcybiskupstwa we Florencji, które zaproponował mu papież Eugeniusz IV, przekonując go, aby powierzył je św. Antoninowi.
Zmarł w Rzymie 18 lutego 1455 roku, w konwencie Santa Maria sopra Minerva, gdzie do dzisiaj nad posadzką bazyliki znajduje się jego grób z marmurową podobizną. Był człowiekiem prostym i uczciwym, ubogim i pokornym. Także jego malarstwo jest pełne kontemplacji Bożego piękna, a zarazem proste. Ze względu na to, że umiał połączyć cnotliwe życie ze sztuką, otrzymał przydomek Beato Angelico. Szeroko rozeszła się sława jego świętości i talentu.
3 października 1982 roku papież Jan Paweł II pozwolił całemu Zakonowi Kaznodziejskiemu na obchód liturgiczny ku jego czci. Ogłosił go także patronem artystów.

Błogosławiony Fra Angelico
Dzisiejsi patroni:

bł. Jana z Fiesoli (Fra Angelico), prezbitera (+ 1455); św. Teotoniusza, zakonnika (+ 1166); św. Flawiana, biskupa (+ 451); św. Gertrudy Comensoli, zakonnicy (+ 1903); św. Helladiusza z Toledo, biskupa (+ ok. 631); św. Jana Piotra Neel, prezbitera i męczennika (+ 1862); świętych męczenników Klaudiusza, jego żony Prepedigny, ich synów Aleksandra i Kucjasza, oraz Maksyma (+ pocz. IV w.); św. Konstancji z Vercelli, córki cesarza (+ IV w.); św. Symeona, biskupa i męczennika (+ ok. 107)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG