Tu jesteś:
Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Piątek, 8 marca 2019
Wielki Post
IV tydzień psałterza

U bonifratrów:
UROCZYSTOŚĆ ŚW. JANA BOŻEGO, ZAKONNIKA, założyciela Zakonu Szpitalnego

Garść informacji:

Jan Boży urodził się Montemor-o-Novo w Portugalii w 1495 roku, a zmarł w Grenadzie w Hiszpanii dnia 8 marca 1550 r. W poszukiwaniu swego życiowego powołania podejmował się różnych zajęć; był pasterzem, żołnierzem, księgarzem. Poruszony kazaniem św. Jana z Avili, biegał ulicami Grenady krzycząc jak "szaleniec Boży". Z tego powodu trafił do Szpitala Królewskiego, gdzie stał się świadkiem i towarzyszem cierpień pacjentów. Tam też odnalazł swoje prawdziwe powołanie, mówił wówczas: niechby Bóg pozwolił mi mieć mój szpital, gdzie mógłbym przyjąć chorych i służyć im, jakbym tego pragnął. Gdy zdołał osiągnąć swój cel, nazwał otwarty szpital "Domem Bożym", i pełen ufności pokładanej w Opatrzności Bożej kwestował na jego utrzymanie, wołając: czyńcie, bracia, dobrze sobie samym. Wykazał się niezwykłą gorliwością i zapobiegliwością w trosce o chorych i potrzebujących. Jego przykład i bezgraniczne miłosierdzie dało początek Zakonowi Szpitalnemu, który do dziś kontynuuje tę misję.
Beatyfikował go Urban VIII dnia 21 września 1630 r., a kanonizował Aleksander VIII w dniu 16 października 1690 r. Został ogłoszony patronem: szpitali (1886 r.), chorych i umierających (1886 r.), pielęgniarzy i katolickich stowarzyszeń pielęgniarzy (1930 r.), formacji Straży Pożarnej w Hiszpanii (1953 r.) i w Portugalii (1990 r.) oraz współpatronem miasta Grenady (1940 r.).

Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Można w ten sposób uzyskać odpust zupełny. Odpust zupełny zyskuje się także za odmówienie Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu po Komunii świętej przed obrazem Jezusa.
Więcej o warunkach zyskiwania odpustów - w naszej Czytelni. Można tam znaleźć także kilkanaście propozycji rozważań Drogi Krzyżowej.

Trwają kwartalne dni modlitwy o ducha pokuty.

Święty Jan Boży
Dzisiejsi patroni:

św. Jana Bożego, zakonnika (+ 1550); św. Stefana z Obazine, opata (+ 1154); świętych męczenników Apoloniusza, diakona, i Filemona (+ 511); św. Beaty, dziewicy i męczennicy; świętych męczenników Ariana i Teotyka (+ ok. 311); św. Feliksa, biskupa (+ 647); świętych biskupów i męczenników w Korei: Franciszka, Szymona, Berneux i Antoniego Davelny (+ 1866); św. Juliana, biskupa (+ 690); św. Poncjusza z Kartaginy, diakona i męczennika (+ 260)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG