Tu jesteś:


Menu:

gloria24.pl poleca:
Internetowa Liturgia Godzin
Wesprzyj rozwój serwisu

Podręczny kalendarz liturgiczny

Uwaga!
Dostępny jest poszerzony Kalendarz liturgiczny na rok 2020
w formacie PDF. Szczegóły - kliknij tutaj.

 
«  Sobota, 2 lutego 2019  »

 
III TYDZIEŃ OKRESU ZWYKŁEGO
III tydzień psałterza

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
 
Cykl czytań: Własne Szaty: Białe
I czytanie: Ml 3, 1-4
lub: Hbr 2, 14-18
Gloria: odmawia się
II czytanie:   Credo: opuszcza się
Ewangelia: Łk 2, 22-40
lub: Łk 2, 22-32
 
 
Msze obrzędowe: dozwolone Przejdź do:
W różnych potrzebach: za pozwoleniem ordynariusza Teksty LG
Wotywne: za pozwoleniem ordynariusza Czytania Mszy św.
Pogrzebowe: dozwolone Patron dnia
Za zmarłych: zabronione Tabele stron

DODATKOWE INFORMACJE:

Dziś sprawuje się Nieszpory święta Ofiarowania Pańskiego, które - jako święto Pańskie - ma pierwszeństwo przed obchodem niedzieli w Okresie Zwykłym.

1. Zgodnie z tradycją w dniu dzisiejszym przed Mszą ma miejsce obrzęd błogosławienia świec i procesja ze świecami. Może się ono odbyć na jeden z następujących sposobów:

a) Wierni gromadzą się w mniejszym kościele lub innym odpowiednim miejscu poza kościołem, do którego ma się udać procesja. Kapłan ubrany w ornat lub kapę udaje się na miejsce zgromadzenia wiernych. W tym czasie śpiewa się odpowiednią antyfonę lub pieśń, a wierni zapalają świece. Kapłan pozdrawia wiernych, wprowadza ich do świadomego i czynnego udziału w obrzędach, odmawia modlitwę i pokrapia świece wodą święconą. Następnie odbywa się procesjonalne przejście do kościoła. Po przyjściu do ołtarza kapłan składa ukłon, całuje ołtarz, wkłada ornat (jeśli był w kapie), intonuje Chwała na wysokości Bogu, odmawia kolektę i dalej odprawia Mszę wg zwykłego porządku.

b) Wierni gromadzą się w kościele ze świecami w rękach. Kapłan z ministrantami i delegacją wiernych udaje się na odpowiednie miejsce, gdzie większa część wiernych może uczestniczyć w obrzędach. Miejsce to można wyznaczyć przed bramą kościoła lub w samym kościele. Jeśli ze względu na okoliczności błogosławieństwo świec musi się odbyć w prezbiterium, kapłan po wejściu staje na miejscu przewodniczenia. Podczas śpiewu na wejście wierni zapalają świece. Po skończonym śpiewie kapłan pozdrawia wiernych i wprowadza ich w tajemnicę dnia, odmawia modlitwę i pokrapia świece. Następnie z usługującymi i przedstawicielami wiernych przechodzi uroczyście między ludem przy śpiewie antyfony z kantyku Symeona lub innej odpowiedniej pieśni. Po przyjściu do ołtarza kapłan całuje go, intonuje Chwała na wysokości Bogu i odmawia kolektę. Dalej Mszę św. odprawia się w zwykły sposób.

Świece należy błogosławić przed każdą Mszą św. z ludem. Zapaloną świecę trzyma się w ręku podczas obrzędów wstępnych (do kolekty włącznie), podczas Ewangelii (zapala się w czasie aklamacji przed Ewangelią) oraz podczas całej Modlitwy Eucharystycznej.

Do pobrania PDF: Uroczysta procesja w święto Ofiarowania Pańskiego.

2. Obrzęd błogosławieństwa, dokonujący się przed Mszą św., procesja ze świecami i sama Msza św. stanowią jedną czynność liturgiczną. Msza powinna być więc sprawowana przez tego samego kapłana, który dokonał poprzedzających ją obrzędów i według przepisanego na dziś formularza, chyba że Mszy przewodniczy biskup. Nie błogosławi się świec po Mszy św.

3. W dniu dzisiejszym wolno wrócić do śpiewu kolęd podczas liturgii.

4. Dziś także z ustanowienia św. Jana Pawła II przypada Dzień Życia Konsekrowanego. W katedrach zbierają się osoby zakonne i członkowie instytutów świeckich, by wspólnie prosić o wierność powołaniu i umiejętność dawania świadectwa.

5. Dziś pierwsza sobota miesiąca. Jej liturgiczny obchód w tym miesiącu opuszcza się.
Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum