Tu jesteś:


Menu:

gloria24.pl poleca:
Internetowa Liturgia Godzin
Wesprzyj rozwój serwisu

Podręczny kalendarz liturgiczny

 
«  Niedziela, 2 czerwca 2019  »

 
VII tydzień Okresu Wielkanocnego
III tydzień psałterza

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
 
Cykl czytań: C Szaty: Białe
I czytanie: Dz 1, 1-11 Gloria: odmawia się
II czytanie: Hbr 9, 24-28; 10, 19-23 Credo: odmawia się
Ewangelia: Łk 24, 46-53
 
 
Msze obrzędowe: zabronione Przejdź do:
W różnych potrzebach: zabronione Teksty LG
Wotywne: zabronione Czytania Mszy św.
Pogrzebowe: zabronione Patron dnia
Za zmarłych: zabronione Tabele stron

DODATKOWE INFORMACJE:

1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego od 2004 r. obchodzi się w Polsce w VII Niedzielę Wielkanocną, a nie - jak było wcześniej - w czwartek VI tygodnia Okresu Wielkanocnego, 40 dni po uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

2. Zgodnie z Ceremoniałem liturgicznej posługi biskupów dostosowanym do diecezji polskich, w prezbiterium pozostawia się figurę Zmartwychwstałego, również paschał i czerwona stuła na krzyżu pozostają na swoim miejscu jeszcze przez tydzień - do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (por. nr 393).

3. Trwa Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Dziś - dzień trzeci. Więcej na ten temat - w Czytelni ILG.

4. Niedziele Okresu Wielkanocnego uważa się za niedziele Wielkanocy i po Niedzieli Zmartwychwstania nazywają się one: drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą Niedzielą Wielkanocną. Ten święty okres pięćdziesięciu dni kończy Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Formularz Mszy św. w te niedziele bierze się zawsze z niedzieli, choćby przypadała uroczystość odpustowa.

5. Uroczystości odpustowe, przypadające w niedziele Okresu Wielkanocnego, należy obchodzić stosując formularz z danej Niedzieli Wielkanocnej. Można jedynie odmówić kolektę o danym Patronie parafii, lecz tylko w przypadku, kiedy obchód liturgiczny tego patrona przypada w samą niedzielę.

6. W kościołach, których usytuowanie pozwala na urządzenie procesji na zewnątrz, we wszystkie niedziele wielkanocne, jeżeli przemawiają za tym racje duszpasterskie lub istnieje taki zwyczaj, można odprawić procesję przed główną Mszą św. W tej procesji wierni wyznają wiarę w Zmartwychwstanie Chrystusa i wyrażają radość z nadziei życia wiecznego.
Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum