Tu jesteś:


Menu:

gloria24.pl poleca:
Internetowa Liturgia Godzin
Wesprzyj rozwój serwisu

Podręczny kalendarz liturgiczny

Uwaga!
Dostępny jest poszerzony Kalendarz liturgiczny na rok 2020
w formacie PDF. Szczegóły - kliknij tutaj.

 
«  Niedziela, 2 grudnia 2018  »

 
I TYDZIEŃ ADWENTU
I tydzień psałterza

I NIEDZIELA ADWENTU
 
Cykl czytań: C Szaty: Fioletowe
I czytanie: Jr 33, 14-16 Gloria: opuszcza się
II czytanie: 1 Tes 3, 12 – 4, 2 Credo: odmawia się
Ewangelia: Łk 21, 25-28. 34-36
 
 
Msze obrzędowe: zabronione Przejdź do:
W różnych potrzebach: zabronione Teksty LG
Wotywne: zabronione Czytania Mszy św.
Pogrzebowe: zabronione Patron dnia
Za zmarłych: zabronione Tabele stron

DODATKOWE INFORMACJE:

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna nowy rok liturgiczny. W niedziele tego roku będą czytane fragmenty Pisma świętego według cyklu C, a w dni powszednie (w Okresie Zwykłym) - z roku I.

2. Od dzisiaj należy się posługiwać I tomem Liturgii Godzin (Pallottinum, 1982). W roku 2006 ukazało się nakładem Wydawnictwa Pallottinum nowe wydanie tego tomu, uzupełnione i poprawione. Nowe wydanie jest obowiązującą księgą liturgiczną.

3. Okres Adwentu ma podwójny charakter: jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi; równocześnie jest okresem, w którym kierujemy nasze dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania.

4. Adwent dzieli się na dwie części: do 16 grudnia liturgia akcentuje aspekt eschatologiczny, od 17 grudnia zwraca się ku Bożemu Narodzeniu.

5. Cztery niedziele Adwentu nie dopuszczają żadnych innych obchodów liturgicznych i Mszy okolicznościowych - nie można na nie przenosić uroczystości tytułu kościoła.

6. W Adwencie wolno grać na organach i innych prawnie dozwolonych instrumentach muzycznych tylko dla akompaniowania śpiewom.

7. Podczas obrzędów zawarcia małżeństwa udziela się zaślubionym błogosławieństwa. Można grać na organach jedynie dla podtrzymania śpiewu.

8. Ołtarz należy zdobić kwiatami z umiarem odpowiadającym charakterowi tego czasu, bez uprzedzania pełnej świątecznej radości płynącej z Narodzenia Pańskiego.

9. W okresie Adwentu, z wyjątkiem niedziel i uroczystości, dozwolona jest codziennie jedna Msza wotywna Rorate z prefacją o Najświętszej Maryi Pannie lub z II prefacją adwentową (od 17 grudnia). W tych Mszach wotywnych można odmawiać hymn Chwała na wysokości Bogu; w dni powszednie nie odmawia się wyznania wiary. Używa się szat liturgicznych koloru białego. Czytania bierze się z dnia bieżącego.
W dniach 17-24 grudnia, zachowując tradycyjny charakter tej Mszy św. oraz biały kolor szat liturgicznych, używa się formularzy przewidzianych na te dni w Mszale, gdyż mają one wyraźnie maryjny charakter.
Tradycyjne roraty są Mszą odprawianą o brzasku dnia. Dla słusznej przyczyny można je jednak odprawiać w godzinach wieczornych. W czasie rorat pali się dodatkowa świeca ustawiona w odpowiednim, widocznym miejscu - tzw. roratka.
Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum