Tu jesteś:


Menu:

gloria24.pl poleca:
Internetowa Liturgia Godzin
Wesprzyj rozwój serwisu

Podręczny kalendarz liturgiczny

 
«  Niedziela, 14 kwietnia 2019  »

 
WIELKI TYDZIEŃ
II tydzień psałterza

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ (NIEDZIELA PALMOWA)
 
Cykl czytań: C Szaty: Czerwone
I czytanie: Iz 50, 4-7 Gloria: opuszcza się
II czytanie: Flp 2, 6-11 Credo: odmawia się
Ewangelia: Łk 22, 14 – 23, 56
lub: Łk 23, 1-49
 
 
Msze obrzędowe: zabronione Przejdź do:
W różnych potrzebach: zabronione Teksty LG
Wotywne: zabronione Czytania Mszy św.
Pogrzebowe: zabronione Patron dnia
Za zmarłych: zabronione Tabele stron

DODATKOWE INFORMACJE:

1. Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy dla dokonania swego Paschalnego Misterium. Kościół wspomina ten wjazd we wszystkich Mszach świętych; przed Mszą główną odbywa się procesja lub uroczyste wejście; przed innymi Mszami - wejście zwykłe. Procesji nie można powtarzać. Wejście uroczyste można powtórzyć przed Mszami, które się sprawuje z licznym udziałem wiernych.

2. Poświęcenia gałązek (palm) można dokonać tylko w ramach procesji lub wejścia uroczystego. Gdy jest tylko wejście zwykłe, nie ma poświęcenia gałązek.

3. Jeśli to możliwe, zachowuje się trzy czytania we wszystkich Mszach z ludem. Wolno jednak z uwagi na znaczenie Ewangelii Męki Pańskiej i ze względu na sytuację aktualnie zgromadzonych wiernych zostawić przed tą Ewangelią tylko jedno czytanie, a nawet opuścić i odczytać tylko samą Ewangelię Męki, choćby - jeśli to konieczne - w skróconej formie. Dotyczy to jednak wyłącznie Mszy z udziałem ludu.

4. Opis Męki Pańskiej odczytuje się lub śpiewa bez poprzedzającego zwykle pozdrowienia i znaku krzyża na księdze; przy księdze nie trzyma się świec ani się jej nie okadza. Jeśli nie ma diakonów lub kapłanów, a pragnie się wykorzystać możliwość śpiewania lub czytania przez kilka osób, można powołać do czytania lektorów świeckich (tylko mężczyzn); słowa Chrystusa winien czytać, jeśli to możliwe, kapłan celebrujący. Diakoni, ale nie lektorzy świeccy, proszą przed Ewangelią kapłana o błogosławieństwo, jak w każdej Mszy św. Czytający Ewangelię mają być ubrani w alby. Gdy Ewangelię Męki Pańskiej czyta tylko jedna osoba, może być nią wyłącznie diakon lub kapłan.

5. Kapłan może udzielić uroczystego błogosławieństwa o Męce Pańskiej na zakończenie Mszy, Liturgii Słowa, Liturgii Godzin albo na zakończenie obrzędów sakramentów. Udzielenie błogosławieństwa można również poprzedzić modlitwą nad ludem.

6. W niedziele Wielkiego Postu odprawia się nabożeństwo Gorzkich Żali. Na terenie Polski jeden raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny. Jeżeli Gorzkie Żale odprawiane są bezpośrednio przed wieczorną Mszą, najlepiej odprawić je całe przed wystawionym Najśw. Sakramentem, a kazanie pasyjne wygłosić przed rozpoczęciem Mszy św., po błogosławieństwie sakramentalnym.

7. Dziś Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w diecezjach. Papież kieruje do młodych co roku swój list. Wypada uwzględnić okolicznościowe wezwanie za młodzież w modlitwie powszechnej.
Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum