Tu jesteś:
Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Piątek, 1 maja 2020
III tydzień Okresu Wielkanocnego
III tydzień psałterza

U bonifratrów:
Wspomnienie obowiązkowe św. Ryszarda Pampuri, zakonnika

Garść informacji:

Ryszard urodził się 2 sierpnia 1897 roku w Trivolzio, koło Pawii, i następnego dnia został ochrzczony otrzymując imiona Herminiusz Filip. Straciwszy już jako dziecko oboje rodziców, przebywał u krewnych ze strony matki, gdzie otrzymał głębokie wychowanie chrześcijańskie. Okres dzieciństwa i młodości poświęcił na studia i pomoc potrzebującym; odbywał służbę wojskową w szpitalach polowych, lecząc i pielęgnując z wielkim oddaniem i poświęceniem rannych żołnierzy. W roku 1921 na Wydziale Medycyny i Chirurgii w Pawii uzyskuje dyplom doktorski i wkrótce potem otrzymuje nominację na lekarza rejonowego w Morimondo, w Prowincji Mediolańskiej. Pozostaje w tym mieście przez sześć lat, dając się poznać jako zdolny i kompetentny lekarz, niezwykle gorliwy w trosce o chorych, których stara się leczyć zabiegając o ich zdrowie fizyczne i potrzeby duchowe. Stał się cennym współpracownikiem miejscowego proboszcza, był przewodniczącym koła młodzieżowego Akcji Katolickiej i sekretarzem Komisji misyjnej w parafii. Idąc za głosem powołania do życia poświęconego Bogu, w 1927 roku wstępuje w Bresci do nowicjatu Zakonu Szpitalnego świętego Jana Bożego i przyjmuje imię Brat Ryszard. W okresie trzech lat życia zakonnego, naśladując wzór Świętego Zakonodawcy, przestrzegał Reguły zakonnej i wyróżniał się dojrzałym, głębokim życiem wewnętrznym, uchodził za "anioła" w podejściu do chorych, był przykładem dla współbraci, wzorem dla lekarzy i personelu szpitala, a wszystkich, którzy go spotykali, zachęcał do apostolatu szpitalnego. Zmarł w opinii świętości w Mediolanie dnia 1 maja 1930 roku. Jan Paweł II beatyfikował go 4 października 1981 roku, a następnie kanonizował 1 listopada 1989 roku. Jego relikwie spoczęły w kościele parafialnym w Trivolzio, zaś serce w kościele przy "Domu wypoczynku", którego św. Ryszard jest Niebieskim Patronem.

Dziś rozpoczynają się nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Więcej na ten temat - w Czytelni ILG oraz w Kalendarzu liturgicznym na dzisiaj.

Święty Ryszard Pampuri
Dzisiejsi patroni:

św. Józefa z Nazaretu, Rzemieślnika (+ I w.); św. Augusta Schoefflera, męczennika (+ 1851); św. Amatora, biskupa w Auxerre (+ 418); św. Andeola, męczennika (+ ok. 208); św. Azafa, biskupa w Elwy (+ ok. 600); św. Jeremiasza, proroka (+ VI w. przed Chr.); bł. Juliana z Valle, prezbitera i zakonnika (+ XIV w.); św. Oriencjusza, biskupa w Auch (+ V w.); św. Peregryna, zakonnika (+ 1345); bł. Petroneli, ksieni (+ 1355); bł. Wiwalda, pustelnika (+ 1320)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG