Tu jesteś:
Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czwartek, 23 sierpnia 2018
XX tydzień Okresu Zwykłego
IV tydzień psałterza

W zakonie dominikańskim:
Wspomnienie obowiązkowe św. Róży z Limy, dziewicy

Garść informacji:

Izabella Flores, z powodu urody zwana Różą, urodziła się w Limie, w Peru, w 1586 roku. Jest pierwszą świętą kontynentu amerykańskiego. Obdarzona licznymi talentami, gorliwie oddawała się pokucie i modlitwie. Należała do Trzeciego Zakonu. Sama doświadczając kontemplacji Boga, innych wprowadzała w tajniki "modlitwy ukrytej". W tym celu użyczała książek religijnych, a także zachęcała prezbiterów, aby pobudzali zamiłowanie do modlitwy wśród wszystkich ludzi. W ogrodzie rodziców żyła niemal jak pustelnica, a jednak miała udział w misyjnym zadaniu Kościoła. Gorąco pragnęła zbawienia grzeszników i Indian, za których chciała oddać życie. W ich intencji podejmowała umartwienia i ubolewała, że "jako kobieta nie może się zaangażować do czynnej pracy apostolskiej". Zdając sobie sprawę z kary za grzechy, pragnęła "stać się skałą, która by zamknęła na zawsze piekielne wrota".
Żywiła wielką miłość do Jezusa w sakramencie Eucharystii oraz do Bogurodzicy Dziewicy. Z ogromną gorliwością rozpowszechniała różaniec, twierdząc, że każdy chrześcijanin powinien "odmawiać go ustami i mieć wyryty w sercu". Zmarła w Limie 24 sierpnia 1617 roku, mając 31 lat. Papież Klemens IX zaliczył ją do błogosławionych w 1668 roku, a papież Klemens X kanonizował ją 12 kwietnia 1671 roku. Jest patronką Ameryki Południowej.

Święta Róża z Limy
Dzisiejsi patroni:

św. Róży z Limy, dziewicy (+ 1617); świętych Abbondiusza i Ireneusza (+ III w.); świętych Archelausa i Cyriaka (+ III w.); św. Asceliny, dziewicy i zakonnicy (+ 1195); świętych męczenników w Cylicji: Asteriusza, braci Klaudiusza i Neona, Donwiny i Teonili (+ 303); bł. Bernarda z Offidy, prezbitera i zakonnika (+ 1694); św. Filipa Benicjusza, zakonnika (+ 1285); św. Flawiana, biskupa Autun (+ V/VI w.); bł. Jakuba, zakonnika (+ 1301); św. Kalinika, biskupa i patriarchy Konstantynopola (+ 705); świętych męczenników Kwiriaka, biskupa, Maksyma, prezbitera, i Archelausa, diakona (+ pocz. III w.); św. Teonasa, biskupa Aleksandrii (+ 300); bł. Wiktora, biskupa (+ V w.); bł. Władysława Findysza, prezbitera i męczennika (+ 1964); św. Zacheusza, biskupa Jerozolimy (+ II w.)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG